OMNITRONIC ACS-410BTS Active Column Speaker System
OMNITRONIC
No. 11038866
svg
svg
The ACS-410BTS is an active column PA system with a high-power subwoofer with 2-channel class D amplifier module and a full-range column speaker for mobile applications. The system offers two mono inputs (XLR and 6.3 mm jack) for microphones and line sources, one stereo input (RCA and 6.3 mm jack), as well as one AUX input for portable audio players. You can stream music wirelessly from your mobile devices via Bluetooth. The amplifier supplies a power of 310 W and 100 W and is protected with a limiter against overload. The column speaker mounts on top of the subwoofer with the included telescope bar. The integrated stereo Bluetooth link allows for wireless stereo operation with 2 systems linked together.
Mobile column PA system with stereo Bluetooth link, 410 W
  • Highly portable column PA system with 410 watts power
  • Clear, dynamic sound and wide coverage for DJs, musicians, presenters and events
  • Stereo Bluetooth link for wireless stereo operation with 2 systems linked together
  • 10" bassreflex subwoofer with class D amplifiers (310 W + 100 W)
  • Column speaker with 6 x 2" drivers