EUROLITE TMH XB-280 Moving Head Beam
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
Power consumption:385 W
Fuse:T 5 A fuse replaceable
Lamp type:Discharge lamp
Max. TILT movement:270° exact positioning (16 bit resolution)
Max. PAN movement:540° exact positioning (16 bit resolution)
Flash rate:1 - 18 Hz
Color generation:Color wheel with 14 dichroic filters plus open
Half colors selectable, Rainbow effect with adjustable speed in both directions
Gobos:Gobo wheel with static gobos, 13 gobos und open
Shake effect
DMX channels:16; 19
DMX input:3-pin XLR (M) mounting version
DMX output:3-pin XLR (F) mounting version
Cooling:Cooling fan
Fixtures available for:LED PC-Control 512; Light Captain
Beam angle (1/2 peak):
Housing color:Black
Display type:Multicolor LCD display
Dimensions:Width: 30.0 cm
Depth: 20.5 cm
Height: 50.5 cm
Weight:14.80 kg
Noise classification:Class 4 (loud noises)
ROADINGER Flightcase 2x TMH-XB-280
Maximum load:50 kg
Aluminum profile frames:30 mm
Case handle:2 pc/pcs
Stop hinge:2 pc/pcs
Lock:Butterfly lock: 2 pc/pcs with shut-off function
Transport aid:4 x castors with 2 locking brakes
Material:Plywood multi-layer glued, 7 mm
Color:Black, laminated
Device compartment:22 cm x 32 cm x 50 cm
Accessory compartment:7 cm x 32 cm x 22 cm
Inside dimensions:53 cm x 32 cm x 50 cm
Dimensions:Width: 58 cm
Depth: 37 cm
Height: 67 cm
Weight:16.70 kg
Packaging units
PUEANWeightDimensions
EUROLITE Set 2x TMH XB-280 + Case
EUROLITE
delivery date unknown
add to cart
Find a dealer
delivery date unknown
Due to the dimensions of this article, different shipping conditions apply.
List price excl. 19% VAT
Prices in retail stores may vary.
No. 20000702
svg
svg
7 mm
Set consisting of:
mpn51786825
2 x EUROLITE TMH XB-280 Moving Head Beam
mpn31001074
1 x ROADINGER Flightcase 2x TMH-XB-280
2x bright, narrow beam with OSD 10 280 W discharge lamp incl. PRO flightcase with castors
  • Positioning within
Bright, narrow beam with OSD 10 280W discharge lamp, color wheel, gobos and prisms
  • Equipped with an OSD 10 Reflector 280W discharge lamp
  • Positioning within 540° PAN, 270° TILT
  • Exact positioning (16 bit resolution)
  • Dimmer electronic
  • Strobe effect
  • Color wheel with 14 dichroic filters plus open
  • Gobo wheel with static gobos, 13 gobos und open
    shake effect
  • The device is cooled by cooling fan
  • With a beam angle of 2°
  • Multicolor LCD display
  • For application areas such as: Clubs/dancing school; stage; rental
  • Application possibility: Standing; suspended
Trunk case with castors
  • For optimal security
  • With 2 device compartments
  • With 1 accessory compartment
  • High-quality workmanship with plywood multi-layer glued 7 mm, black, laminated
  • Interior with foam padding
    cover with foam padding
  • Aluminum profile frames 30mm with rounded edges